Wpisy oznaczone tagiem tytoń nieprzetworzony

Palenie tytoniu w Polsce

Palenie tytoniu w Polsce Palenie tytoniu w Polsce jest największym problemem społecznym, szacuję się że ok. 49%mężczyzn i 28% kobiet są palaczami tytoniu, wypalając dziennie ok. 17 papierosów. Palenie jest główną przyczyną przedwczesnej umieralności wśród polaków, ok. 100tys. Zgonów rocznie jest bezpośrednio związane z paleniem, z czego ponad połowa to osoby w wieku średnim. Palenie papierosów jest nie tylko poważnym problemem wśród dorosłych ale coraz częściej dotyka dzieci. Ok. 180tys. Młodych polaków próbuje palenia z czego ponad połowa staje się nałogowcami, kampanie w szkołach są mało efektywne i nie pomagają zapobiec temu coraz poważniejszemu problemowi. O randze tego zjawiska może świadczyć średnia ilość wypalanych przez dzieci papierosów rocznie, a jest to liczba z przedziału od 3 do 4 milionów sztuk. Wadliwe prawo, nie jest praktycznie żadną przeszkodą na drodze do kupienia przez małolatów papierosów w zwykłym kiosku czy sklepie. Dzieci są ofiarami nie tylko czynnego palenia. Coraz więcej biernych palaczy wśród młodych osób zapada na choroby układu oddechowego typu zapalenie płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych. Do tych wszystkich drastycznych liczb dodajmy jeszcze jedne dane: szacuje się że ok 40% palaczy przed 65 rokiem życia umrze, podczas gdy tylko 15% ludzi nie palących grozi śmierć przed ukończeniem 65 roku życia.

Tytoń do papierosów

Tytoń do papierosów Tytoń był na początku nazywany nikotyną od nazwiska Jeana Nicot, osoby która jako jedna z pierwszych zajęła się uprawą tytoniu i jego popularyzacją przez wprowadzenie jej na dwór królewski w Paryżu. Nazwa ta jednak nie przyjęła się i za nikotynę uważa się jedynie samą roślinę. Uważa się, że jako pierwsi uprawą tytoniu zajmowali się Chińczycy, nie ma na to niestety żadnych dowodów, dlatego może za swoistego rodzaju „odkrywce” tytoniu uznaje się Krzysztofa Kolumba który docierając do Ameryki w roku 1492 został poczęstowany przez tamtejszych Indian suszonymi liśćmi tytoniu zawiniętymi w duże palmowe bądź kukurydziane liście. Jednak od tego wydarzenia do palenia tytoniu w najbardziej powszechny sposób znany nam ówcześnie minęła długa droga. Na początku tytoń palony był w fajkach, dopiero po kilku latach modne stało się palenie go w papierosach i cygarach. Pierwsze papierosy jednak nie do końca przypominały te, które można kupić w kioskach, pierwotnie tytoń zawijano w kukurydziane łuski lub nabijano do wydrążonych lasek z trzciny. Papieros pod tą postacią funkcjonował aż do XVIII wieku gdy to założono pierwszą prawdziwą fabrykę papierosów na Kubie. Rozróżniamy różne rodzaje tytoniu np. tytoń w liściach, liście tytoniu, tytoń blend, tytoń strips, tytoń nieprzetworzony.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.