Wpisy oznaczone tagiem sprawność

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna W dzisiejszych czasach dochodzi do spadku sprawności fizycznej zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem, które niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Głównym powodem spadku sprawności fizycznej dzieci są złe nawyki związane z wykorzystaniem czasu wolnego. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Dzieci większość czasu spędzają przed komputerem co prowadzi do wad postawy, otyłości i obniżenia chęci ruchu. Brak jest nawyku zajęć ruchowych na świeżym powietrzu z rówieśnikami. A wiadome iż wraz z siedzącym trybem życia następuję zaburzenia wydolności organizmu. Powinniśmy zredukować negatywny wpływ dzisiejszej cywilizacji na zdrowie człowieka. Aby tego dokonać ważny jest rozwój i upowszechnienie szeroko pojętej kultury fizycznej „Kultura fizyczna to wyraz określonej postawy wobec własnego ciała, świadoma i aktywna troska o rozwój sprawności i zdrowia, to umiejętność organizowania i spędzenia czasu z największym pożytkiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego”. Nauczyciel wychowania fizycznego ma tu ogromną rolę aby w ciekaw, twórczy sposób poprowadzić lekcje wychowania fizycznego jak też zachęcić i nauczyć dzieci do wyboru różnych form aktywnego odpoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Istotną role odgrywają też częste pochwały za nawet minimalne postępy w rozwijaniu sprawności fizycznej , stosując indywidualne oddziaływanie w stosunku do każdego dziecka. Dzieci muszą zrozumieć , że troska o „ruch” szeroko pojęty to troska o zdrowie własne , rówieśników w przyszłości ich rodzin i społeczeństwa. Młodzież często nie zdaje sobie jeszcze sprawy jak ważny w ich życiu jest rozwój sprawności fizycznej.

Sprawność fizyczna

Sprawność fizyczna Sprawność fizyczna jest pojęciem rozumianym różnie przez autorów, budzi w nich kontrowersje i odmienne poglądy na ten temat. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Autorzy również te same zespoły zjawisk określają innymi terminami: sprawność motoryczną oraz ruchową lecz badacze są podzieleni na dwie grupy. Jedni uważają, że te pojęcia różnią się od siebie inni zaś traktują te terminy zamiennie. Zdaniem N. Wolańskiego i J. Parizkova „sprawność fizyczna jest stosunkiem energii wydatkowanej przez organizm (po wyrównianiu długu tlenowego) do pobranej w postaci pożywienia i tlenu. Natomiast sprawność ruchowa (motoryczna) to ta część sprawności fizycznej, która obejmuje stosunek efektywności ruchów do morfologicznego podłoża czyli predyspozycji.” Inaczej rozumie pojęcie sprawności fizycznej L. Denisiuk „sprawność fizyczna, to aktualne możliwości wykonania czynności ruchowych wymagających znacznego wysiłku, szybkości, wytrzymałości, zwinności, zręczności i wszystkich innych cech motorycznych. Sprawność ta jest efektem wyćwiczenia powodującego przestrojenie regulacyjnych funkcji układu nerwowego i zmianę czynności całego organizmu.”Według N. Wolańskiego i J. Parizkova: sprawność motoryczna (ruchowa) jest to część sprawności fizycznej, która obejmuje stosunek efektywności naszych ruchów do morfo-fizjologicznego podłoża czyli najszerzej rozumianych predyspozycji człowieka. Można stwierdzić iż sprawność motoryczna jest zależna od czynników, które nie podlegają wytrenowaniu tj. masa mięśniowa, właściwości układu nerwowego i metabolizmu itp., a także od czynników, które można wytrenować np.: szybkość, siła, zwinność, wytrzymałość i wydolność, również cechy psychiczne, taktyka rozgrywania ruchu i jego technika.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.