Wpisy oznaczone tagiem ośrodek leczenia uzależnień

Palenie – sposoby rzucenia

Palenie - sposoby rzucenia Gdy już uświadomimy sobie jak szkodliwe dla naszego zdrowia jest palenie, powinniśmy podjąć decyzję o rzuceniu palenia. Niezbędna d tego jest motywacja, oraz silna wolna, nie powinniśmy się zrażać chwilowymi niepowodzeniami, takimi jak złamanie się i sięgnięcie po papierosa. Należy pamiętać, że rzucenie palenia udaje się dopiero po kilku próbach. Gdy ktoś postanowi rzucić palenia, ważne jest by objął odpowiednią strategię. Nie bez znaczenia będzie spędzanie czasu w pierwszych dniach bez papierosa w miejscach gdzie palenie jest zakazane, typu kino, biblioteka, a unikanie miejsc typu kluby czy puby. Gdy natomiast przyjdzie ochota na papierosa należy iść na spacer bądź sięgnąć po jakiś owoc. Organizm przyzwyczajony do nikotyny może przeżyć szok gdy całkowicie rzucimy palenie w sposób nagły, gdy ten sposób okaże się szczególnie dokuczliwy dla naszego organizmy można sobie pozwolić na zapalenie, ważne jest jednak by ograniczać z czasem papierosy i nie przekroczyć dwóch tygodni czasu gdy zdarza nam się po niego sięgnąć. Nieoceniony w trakcie rzucania palenia może się okazać zwykły spacer bądź butelka wody. Gdy potrzeba trzymania czegoś w reku które jest jedną ze składników nałogu palenia okaże się silna można wziąć do ręki ołówek bądź długopis. Pomocna może być też zwykła guma do żucia odraz długi sen. Pierwsze dni mogą być ciężkie, jednak należy myśleć o korzyściach jakie łączą się z rzuceniem palenia jak poprawa zdrowia oraz stanu konta, ponieważ palenie to nie tylko wyjątkowo niezdrowy nałóg ale również wyjątkowo kosztowny. Efekty rzucenia palenia mogą być zauważalne już po 20minutach od wypalenia ostatniego papierosa gdy ciśnienie krwi wraca do normalnego poziomu, a temperatura dłoni i stóp nieco się obniża. Po ośmiu godzinach maleje poziom dwutlenku węgla we krwi, a po jednym dniu ciśnienie krwi i tętno się stabilizują, mogą jednak też wystąpić objawy typowo abstynenckie typu ból głowy, nadmierna nerwowość czy kłopoty z koncentracją. Należy jednak nie zniechęcać się w swoim postanowieniu. Po roku obniża się ryzyko zawału serca, oraz prawdopodobieństwo że wróci się do nałogu staje się bliskie zera. Przez kolejne lata nasz organizm wraca stopniowo do poziomu przed zapaleniem pierwszego papierosa, aż w końcu po 10 latach od rzucenia palenia ryzyko zachorowania na nowotwór jest takie samo jak u osoby która nigdy nie paliła. Rzucenie palenia to nie tylko oszczędność zdrowia, ale i pieniędzy, szczególnie że ich cena jest coraz wyższa. Szacuje się że rok palenia to koszt około 3tys. Złotych, a więc jest to nie mała suma, która najlepiej spożytkować na bardziej praktyczne cele niż zatruwanie swojego organizmu. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, rzucenie palenia to także oszczędność czasu. Zakładając, że spalenie jednego papierosa trwa 10minut to przeciętny 50latek traci aż 500 dni swojego życia na trucie siebie i innych.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.