Wpisy oznaczone tagiem klinika uzależnień

Wpływa palenia na zdrowie

Wpływa palenia na zdrowie Każdy wie, że palenie szkodzi zdrowiu, należy dodać, ze szkodliwe jest nie tylko palenie czynne ale i bierne. Pamiętać więc powinniśmy, że paląc w miejscach publicznych zatruwamy nie tylko siebie ale i osoby które nam towarzyszą. Dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy zawiera ok. 4 tysięcy szkodliwych substancji w tym aż 40 związków rakotwórczych. Szkodzi to nie tylko naszym płucom, ale i przewodom pokarmowym, które są zatruwane przez połykaną ślinę zmieszaną z dymem, ostatnio udowodniono również że palenie może negatywnie wpływać na wzrok oraz kształtujący się w ciele matki płód. Trudno nie wymienić również typowych objawów jak zniszczona cera czy przykry zapach z ust, o których od lat mówią osoby walczące z coraz wyższym wskaźnikiem palenia w społeczeństwie. Poza tytoniem, do papierosów dodawane są również specjalne składniki konserwujące, dotąd nie bliżej nie znane konsumentom, które z cała pewnością szkodzą organizmowi człowieka i sprawiają że się szybciej uzależnia. Ponieważ liczna szkodliwych substancji znajdujących się w papierosie jest ogromna, dlatego i lista chorób wywoływana przez ten nałóg wcale nie jest krótka, jak np.: nowotwory, niewydolność płuc, choroby wieńcowe. Nie trudno jest się uzależnić od papierosa. Dzieje się tak ponieważ jest to ogólnie akceptowany nałóg, uważany za mniej szkodliwy niż chociażby alkohol. Najpierw sięga się po pierwszego papierosa, później drugiego aż z czasem nie widzi się nic dziwnego w wypalaniu całej paczki dziennie. Okazji jest coraz więcej, niemożliwe wydaje się nie sięgnięcie po papierosa w klubie czy przy porannej kawie. Z czasem przyzwyczajenie zamienia się nie tylko w nałóg ale i jest powodem coraz to poważniejsze problemy zdrowotne. Paląc papierosy uzależniamy się na 3 różne sposoby: pierwszy z nich to nałóg typowo fizjologiczny, polegający na tym że nasze ciało domaga się nikotyny. Drugi z nich to nałóg sprowadzający się do nawyków takich jak specyficzne trzymanie rąk przy paleniu. Trzeci to nałóg emocjonalny, wydaje nam się że palenie nas uspokaja, choć to nieprawda. Palenie bowiem powoduje wzrost ciśnienia oraz przyspiesza akcję serca. Palenie tytoniu może być postrzegane jako droga do nawiązania nowych znajomości, poprzez zmniejszenie dystansu dzięki wspólnemu uprzyjemnianiu sobie czasu za pomocą papierosa. Najbardziej narażone są osoby młode, które biorąc przykład ze starszych kolegów zaczynają palić by poczuć się równie dorosłe, chęć zabłyśnięcia przed starszymi kolegami w sposób oczywisty odbija się na ich zdrowiu.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.