Wpisy oznaczone tagiem człowiek

Zdrowy człowiek

Zdrowy człowiek Zdrowym człowiekiem może być ten, który odznacza się proporcjonalnym rozwojem fizycznym i psychicznym i dobrze dostosowuje się do otaczającego go środowiska społecznego. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Całkowicie realizuje on swoje zdolności fizyczne i umysłowe, może bez problemu dostosowywać się do zmian w otoczeniu, jeśli nie wykraczają one poza granice normy i wnosi swój indywidualny wkład w pomyślność społeczeństwa, odpowiednio do swoich możliwości i zdolności. Dlatego zdrowie nie oznacza tylko braku chorób; jest to coś pozytywnego, to pełne radości i z entuzjazmem wypełnianie obowiązków, które życie nakłada na każdego człowieka. Pojęcie styl życia ma zastosowanie w socjologii, psychologii, medycynie, zdrowiu publicznym i promocji zdrowia. Jest to zespół codziennych zachowań, które są charakterystyczne dla danej jednostki. Jest to sposób bycia, odróżniający jednego człowieka od drugiego lub też bardziej lub mniej świadoma strategia życiowa. Wzór tych zachowań staje się trwały i ukształtowany przez dziedzictwo kulturowe, relacje społeczne, czynniki geograficzne i społeczno- ekonomiczne oraz cech osobowości człowieka. Jest to także zespół jawnych, manifestowanych zachowań, typowych reakcji i niektórych elementów osobowości człowieka. Prozdrowotny styl życia oznacza więc, że ludzie podejmują świadome działania, które są ukierunkowane na zwiększanie możliwości swojego zdrowia (przedrostek „pro”- odnosi się do zachowań i działań korzystnych dla zdrowia, ku zdrowiu, do zdrowia, określa się je jako prozdrowotne) oraz eliminują zachowania mu zagrażające.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.