Wpisy oznaczone tagiem badania

Badania i obserwacje

Badania i obserwacje Badania i obserwacje dowodzą, że istnieje u ludzi tendencja do wprowadzania się w stan oszołomienia w celu odczuwania niezwykłych doznań i przeżyć. W krajach rozwiniętych gospodarczo obserwuje się gwałtowny wzrost narkomanii, a ostatnio także farmakomanii i toksykomanii oraz toksykomanii nielekowych. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Głównym powodem, a właściwie istotą tego zjawiska jest — jak się wydaje — chęć przejścia w inny świat przeżyć i doznań, spowodowanych wprowadzeniem do ustroju konkretnych środków odurzających. Należy przypuszczać, że szczególnie jednostki o mało stabilnej strukturze osobowej łatwiej popadają w toksykomanię i trudniej je z niej wyleczyć. Dotyczy to zwłaszcza społecznie niedostosowanych, w tym psychopatów niestałych i historioidalnych, którym narkotyk, lek lub inny środek toksyczny daje okazję do przeżycia czegoś niezwykłego. Ostatnio stwierdza się, że marihuana wyraźnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do uszkodzenia i zaniku mózgu. Badaniu radiologicznemu mózgu poddano 10 młodych narkomanów (średnia wieku 22 lata), którzy od 3 do 11 lat używali stale marihuanę i sporadycznie inne środki. Po wprowadzeniu powietrza do przestrzeni zawierających płyn mózgowo-rdzeniowy, stwierdzono, powiększanie się wspomnianych przestrzeni, co świadczyło o zaniku struktur mózgowych w obrębie płatów czołowych i kory mózgowej na dość znacznych przestrzeniach. Z badań wynika zatem, że uszkodzeniu ulegają najbardziej rozwinięte u człowieka — płaty czołowe, które związane są z rozwojem jego inteligencji i uczuć wyższych. Meskalina i psylocybina znane są od dawna jako środki halucynogenne. W Polsce są spotykane sporadycznie, jednak wraz z rozwojem turystyki zagranicznej nie można wykluczyć przemytu ich do kraju.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.