Regularne ćwiczenia

Regularne ćwiczenia Regularne ćwiczenia to klucz do zapobiegania wszelkim chorobom – jednak najczęściej z powodu braku ruchu coraz młodsze dzieci mają problemy z chorobami serca. Z kolei obniżenie aktywności, bądź nawet całkowity zanik jakiejkolwiek aktywności prowadzi młodzież do znacznej aktywności, a realia jakie mamy każdy z nas dobrze zna. Warto tu zauważyć, że otyłość to nie tylko walka z nadmiarem kilogramów, to również powód do kolejnych chorób – cukrzycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Powinniśmy sobie zdać sprawę, jak aktywność fizyczna korzystnie wpływa na rozwój fizyczny – a u młodzieży w takim wieku, aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem, dlatego, że kształtuje im się siła, koordynacja, równowaga, czy nawet ogólny wygląd sylwetki. „Aktywność fizyczna to znacznie mniejsze ryzyko zachorowań, a zachowanie zdrowego stylu życia, również w jedzeniu i unikanie potraw niekorzystnych dla nas, dla młodzieży może być kluczem do sukcesu”. Głównym celem wychowania fizycznego jest podwyższenie sprawności fizycznej. Dlatego też zagadnieniem oceny sprawności zajmowano się od bardzo dawna. Pierwsze badania odnoszące się do sprawności motorycznej i rozwoju fizycznego człowieka zapoczątkowano pod koniec IX wieku. Zagadnieniem tym interesowało się wiele postaci m. in.: F. Suligowski, L. Dudrewicz, W. Kosmowski, a na początku XX wieku prace w tym zakresie kontynuowali: J. Tałko-Hyncewicz i A. Wrzosek. „Badania dotyczące sprawności fizycznej mają w Polsce bogate tradycje lecz prace tamtego okresu nie odzwierciedlały w pełni przemian jakie zachodziły w rozwoju dzieci jak i młodzieży. Miały one charakter fragmentaryczny”.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.