Olejki naturalne

Olejki naturalne Olejki naturalne składają się z kilkudziesięciu wymieszanych ze sobą substancji, które są obecne w esencji w danym stężeniu. Olejki eteryczne moga być wydobywane z różnych części roślin, na przykład z kwiatów, kłączy, kory, owoców, liści, drewna, czy też nasion. Większość wydobywanych esencji z roślin trafia na rynek spożywczy jako dodatki aromatyzujące i przyprawy, drugim z kolei odbiorcą jest przemysł perfumeryjny i kosmetyczny. Jak się ma tu styl, moda, czy też uroda? Wydobycie olejków eterycznych musi być dokładnie zaplanowane, ponieważ skład esencji zmienia się pod wpływem enzymów wydzielających się przy zrywaniu rośliny, dlatego niektóre z nich trzeba zrywać o świcie inne po południu, ważna jest także wilgotność powietrza i to z jakiej części byliny chcemy pozyskać ekstrakt. W kosmetykach naturalnych olejki eteryczne używane są nie tylko jako substancja zapachowa, ale ze względu na jego różnorodny skład mogą pełnić funkcje konserwujące, łagodzącą, antyseptyczną stymulującą, bakteriobójczą i wiele innych. W kosmetykach naturalnych instytucje certyfikujące dopuszczają nie tylko składniki niemodyfikowane pochodzące od roślin, ale także substancje wytwarzane przez zwierzęta. Takimi substancjami w kosmetykach naturalnych najczęściej są woski, czyli estry wyższych kwasów tłuszczowych i wyższych alkoholi jednowodorotlenowych. Mogą być one zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Woski są to substancje stałe, które po lekkim ogrzaniu uplastyczniają się, a po podniesieniu temperatury do pewnego stopnia rozpuszczają się. Najczęściej możemy spotkać w przyrodzie woski naturalne, które występują jako mieszanina estrów kwasów i alkoholi, ale także wolnych kwasów karboksylowych i węglowodorów. Woski w kosmetykach pełnią różne funkcje na przykład emulgatora, substancji działającej przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, konsystencjo twórczy, a także działa kojąco i natłuszcza skórę.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.