Sprawność fizyczna

Sprawność fizyczna Sprawność fizyczna jest pojęciem rozumianym różnie przez autorów, budzi w nich kontrowersje i odmienne poglądy na ten temat. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Autorzy również te same zespoły zjawisk określają innymi terminami: sprawność motoryczną oraz ruchową lecz badacze są podzieleni na dwie grupy. Jedni uważają, że te pojęcia różnią się od siebie inni zaś traktują te terminy zamiennie. Zdaniem N. Wolańskiego i J. Parizkova „sprawność fizyczna jest stosunkiem energii wydatkowanej przez organizm (po wyrównianiu długu tlenowego) do pobranej w postaci pożywienia i tlenu. Natomiast sprawność ruchowa (motoryczna) to ta część sprawności fizycznej, która obejmuje stosunek efektywności ruchów do morfologicznego podłoża czyli predyspozycji.” Inaczej rozumie pojęcie sprawności fizycznej L. Denisiuk „sprawność fizyczna, to aktualne możliwości wykonania czynności ruchowych wymagających znacznego wysiłku, szybkości, wytrzymałości, zwinności, zręczności i wszystkich innych cech motorycznych. Sprawność ta jest efektem wyćwiczenia powodującego przestrojenie regulacyjnych funkcji układu nerwowego i zmianę czynności całego organizmu.”Według N. Wolańskiego i J. Parizkova: sprawność motoryczna (ruchowa) jest to część sprawności fizycznej, która obejmuje stosunek efektywności naszych ruchów do morfo-fizjologicznego podłoża czyli najszerzej rozumianych predyspozycji człowieka. Można stwierdzić iż sprawność motoryczna jest zależna od czynników, które nie podlegają wytrenowaniu tj. masa mięśniowa, właściwości układu nerwowego i metabolizmu itp., a także od czynników, które można wytrenować np.: szybkość, siła, zwinność, wytrzymałość i wydolność, również cechy psychiczne, taktyka rozgrywania ruchu i jego technika.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.