Wpisy z styczeń 2018

Rząd a kampania antynikotynowa

Rząd a kampania antynikotynowa Wraz z coraz bardziej nasilającym się zjawiskiem palenia, rząd przywiązuje coraz większą wagę do walki z tym zjawiskiem. Coraz częściej ukazują się spoty reklamowe nakłaniające do rzucenia palenia, kampanie nikotynowe oraz „dni bez papierosa”. Akcje mimo że kosztowne, są bez wątpienia potrzebne, szczególnie że problemy zdrowotne wynikające z palenia papierosów stanowią spory odsetek przypadłościami jakimi musi się zajmować służba zdrowia. W niektórych krajach palenie papierosów nie jest wcale uznawane przez rząd za cos złego. Najlepszym przykładem takiego podejścia są Chiny. Najwięcej palaczy można znaleźć wśród chińczyków, powodów jest wiele, jak chociażby niezdrowy tryb życia, ogromny stres i moda wśród reszty społeczeństwa na palenie. Zyski ze sprzedaży papierosów w Chinach są tak ogromne, że rząd chiński nie tylko neguje ale nawet propaguje palenie wśród społeczeństwa. Uważa się że jest tysiące przyczyn takich chorób jak nowotwór czy choroby wieńcowe i nie można całej winy zrzucać na papierosy. Na ogół jednak, rząd stara się zmniejszyć ilość palaczy wśród swoich obywateli, jest to coraz bardziej efektywne, liczba palaczy z roku na rok, choć w małym stopniu ale jednak się zmniejsza. Firmy tytoniowe dbają jednak o swój interes w coraz to bardziej wymyślny sposób stosują coraz to nowych zagrywek psychologicznych. Zjawisko te najbardziej zauważalne jest na zachodzie, gdzie plajtujące firmy zaczęły adresować reklamy do kobiet wmawiać im że palenie sprawi że będą bardziej szczupłe i elegancie.

Jak ćwiczenia wpływają na trądzik?

Jak ćwiczenia wpływają na trądzik? Miłośnicy ćwiczeń wysiłkowych często wspomagają swój organizm testosteronem, metanabolem, które w efekcie ubocznym pogarszają stan skóry prowadząc do powstawania trądziku. Nawet zmiany chorobowe w większości nie odstraszają od dalszych ćwiczeń. Za cenę pięknego ciała wiele osób jest w stanie pokryć swoją skórę szpecącymi owrzodzeniami. Ale nie tylko kulturystyka wpływa niekorzystnie na skórę. Również wszelkiego rodzaju zwiększona aktywność fizyczna powoduje pogorszenie stanu skóry, czyli nasilenia się trądziku.. Podczas ćwiczeń układ hormonalny staje się bardziej aktywny, a co za tym idzie zwiększa się produkcja testosteronu, a to sprzyja nasilaniu się zmian trądzikowych. Przecież właśnie wtedy dochodzi do wydzielania potu i łoju, co potęguje chorobę. Nie należy jednak rezygnować z ćwiczeń, bo wystarczy w ciągu dnia zadbać o skórę stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli będziemy odpowiednio myć i odżywiać naszą skórę, wówczas nawet najbardziej aktywne ćwiczenia nie pogorszą stanu naszej skóry. Większość młodzieży ma problemy z cerą trądzikową z powodu nadmiernej produkcji androgenów we krwi. Takie zmiany nie ominą również młodzieńca, który serwuje sobie dawki testosteronu lub innych jego pochodnych. W przypadku nadwrażliwości na androgeny, co zdarza się u prawie każdego 20-latka, leki sterydowe wywołują w gruczołach łojowych dosłownie wstrząs i mogą doprowadzić do ciężkiej odmiany trądziku toksycznego, którego trudno będzie nam się pozbyć. Przy nadmiernym wzroście testosteronu w naszym organizmie proces produkcji DHT jest o wiele silniejszy, co pobudza gruczoły łojowe do produkcji. Gdy przewody odprowadzające nadmiar łoju są odpowiednio szerokie, to oleista substancja, która powstaje wydostaje się na zewnątrz powodując łojotok. Efektem tego jest tłusta i błyszcząca cera. Jednak w przypadku stosowaniu sterydów taka postać to rzadkość, to raczej cała masa ropnych wykwitów, które prowadzą do jeszcze większych nieszczęść. Większość młodych ludzi nawet nie ma pojęcia, że odżywki które zażywają im szkodzą im właśnie na cerę, nie wspominając o nadmiernym pakowaniu na siłowni.

Okulary czy soczewki?

Okulary czy soczewki? Przeciwnicy soczewek kontaktowych podtrzymują bardzo wiele mitów na ich temat oczywiście tych negatywnych co zniechęca kolejne rzesze osób nawet do spróbowania noszenia soczewek – a przecież jeśli coś nam się nie spodoba to zawsze można zmienić soczewki na okulary. Jednym z najbardziej mylnych stereotypów jest chodzi o soczewki jest stwierdzenie, że przez soczewki będzie się widziało gorzej niż przez okulary. Spowodowane jest to myślenie zapewne faktem, że okulary mają większy rozmiar niż same, malutkie soczewki. Nie dostrzegamy jednak wielu plusów – takie Male soczewki świetnie dopasowują się do naszego oka dlatego nie ma prześwitów bocznych jak przy noszeniu okularów, widzimy wszystko jednomiernie. Poza tym bardzo często soczewki są mocniejsze – dlatego poleca się je osobom o wadzie minusowej, które mają duże problemy z powiększającymi się wadami wzroku – soczewki potrafią taką wadę zahamować. Czy faktycznie więc soczewki są gorsze od okularów – wydaje się, że nie ma powodów sensownych oczywiście aby tak uważać. Jeżeli jesteśmy zdecydowanie na zmianę naszych okularów na soczewki kontaktowe to powinniśmy przestrzegać kilku zasad aby dobrze wciągnąć się mówiąc kolokwialnie w temat. Przede wszystkim zaplanujmy naszą wizytę u okulisty – sprawdzi on czy nasza wada wzroku nie uległa zmianie, dobierze odpowiednie szkła kontaktowe a raczej ich moc dzięki czemu będziemy pewni, że wszystko jest dobrze. Nowoczesne gabinety okulistyczne traktują jednak specjalnie klientów, którzy po raz pierwszy decydują się na założenie soczewek. W takim gabinecie dostaniemy od razu swoje pierwsze soczewki, specjaliści wytłumaczą nam jak trzeba je zakładać oraz jak pielęgnować. Fachowa porada jest niezbędna ponieważ optyk bardzo często nie ma już czasu tłumaczyć nam co i jak a szkoda by było abyśmy zrazili się do soczewek tylko dlatego, że nikt nie wytłumaczył nam jak należy z nimi postępować. Dlatego tak ważne jest abyśmy dobrze zaplanowali swoją wizytę – czasem warto na ten jeden raz zmienić stałego okulistę i wybrać się do naprawdę fachowego gabinetu.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.