Wpisy z lipiec 2017

Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobami starszymi Chorymi trzeba się opiekować i jest to sprawa bezsprzeczna. Tylko jak to robić, na co zwracać szczególną uwagę? Jedno jest pewne, w przypadku ludzi chorych na chorobę alzheimera taka opieka jest niezbędna. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, trzeba zadbać o to, by troszczyć się o chorego, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Tylko wówczas choroba może, choć na krótki czas, zatrzymać się. A przecież tego właśnie pragniemy. Niestety nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku na chorobę alzheimera. I pewnie upłynie jeszcze długi czas zanim medycyna zrobi w tej kwestii krok do przodu. Dlatego też my, zdrowi ludzie musimy zadbać o to, by była alzheimer opieka dla ludzi nam bliskich, którzy cierpią na tą chorobę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że alzheimer leczenie nie jest leczeniem skutecznym. Co prawda chorym podawane są leki, jednak o efektywnym leczeniu choroby na razie nie może być mowy. Z czasem choroba postępuje, pogłębia się. Niektórzy na alzheimera cierpią przez wiele lat. Czasami choroba zaostrza się, czasami łagodnieje. Każda choroba ma pewne objawy. Czasami analizując je od razu wiemy, na co dana osoba cierpi. Tak może być w przypadku ludzi chorych na alzheimera. A jest to choroba, która przecież często dotyczy właśnie naszego społeczeństwa. Objawy alzheimera są często podobnego siebie w wielu przypadkach. Objawem, który zauważamy w pierwszej kolejności jest z całą pewnością zaburzenie pamięci. Osoba chora zapomina o wielu rzeczach, z czasem takie luki w pamięci są naprawdę duże. Chory nie pamięta gdzie mieszka, jak się nazywa, nie wie różnych innych jakże istotnych rzeczy dotyczących jego życia. I między innymi dlatego właśnie konieczna jest alzheimer opieka. Czasami osoby opiekujące się pacjentem decydują się na umieszczenie chorego w ośrodku, w którym będzie miał zapewnioną całodobową opiekę. My przecież nie zawsze możemy zrezygnować ze swojego życia, nie zawsze możemy poświęcić wystarczająco dużo czasu choremu. Niestety alzheimer leczenie ciągle jeszcze nie jest wystarczająco skuteczne. Co prawda zauważa się postęp w medycynie jeżeli chodzi o opracowanie sposobu leczenia osób chorych na alzheimera.

Palenie tytoniu w Polsce

Palenie tytoniu w Polsce Palenie tytoniu w Polsce jest największym problemem społecznym, szacuję się że ok. 49%mężczyzn i 28% kobiet są palaczami tytoniu, wypalając dziennie ok. 17 papierosów. Palenie jest główną przyczyną przedwczesnej umieralności wśród polaków, ok. 100tys. Zgonów rocznie jest bezpośrednio związane z paleniem, z czego ponad połowa to osoby w wieku średnim. Palenie papierosów jest nie tylko poważnym problemem wśród dorosłych ale coraz częściej dotyka dzieci. Ok. 180tys. Młodych polaków próbuje palenia z czego ponad połowa staje się nałogowcami, kampanie w szkołach są mało efektywne i nie pomagają zapobiec temu coraz poważniejszemu problemowi. O randze tego zjawiska może świadczyć średnia ilość wypalanych przez dzieci papierosów rocznie, a jest to liczba z przedziału od 3 do 4 milionów sztuk. Wadliwe prawo, nie jest praktycznie żadną przeszkodą na drodze do kupienia przez małolatów papierosów w zwykłym kiosku czy sklepie. Dzieci są ofiarami nie tylko czynnego palenia. Coraz więcej biernych palaczy wśród młodych osób zapada na choroby układu oddechowego typu zapalenie płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych. Do tych wszystkich drastycznych liczb dodajmy jeszcze jedne dane: szacuje się że ok 40% palaczy przed 65 rokiem życia umrze, podczas gdy tylko 15% ludzi nie palących grozi śmierć przed ukończeniem 65 roku życia.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.