Wpisy z październik 2015

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna W dzisiejszych czasach dochodzi do spadku sprawności fizycznej zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem, które niesie ze sobą negatywne konsekwencje. Głównym powodem spadku sprawności fizycznej dzieci są złe nawyki związane z wykorzystaniem czasu wolnego. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Dzieci większość czasu spędzają przed komputerem co prowadzi do wad postawy, otyłości i obniżenia chęci ruchu. Brak jest nawyku zajęć ruchowych na świeżym powietrzu z rówieśnikami. A wiadome iż wraz z siedzącym trybem życia następuję zaburzenia wydolności organizmu. Powinniśmy zredukować negatywny wpływ dzisiejszej cywilizacji na zdrowie człowieka. Aby tego dokonać ważny jest rozwój i upowszechnienie szeroko pojętej kultury fizycznej „Kultura fizyczna to wyraz określonej postawy wobec własnego ciała, świadoma i aktywna troska o rozwój sprawności i zdrowia, to umiejętność organizowania i spędzenia czasu z największym pożytkiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego”. Nauczyciel wychowania fizycznego ma tu ogromną rolę aby w ciekaw, twórczy sposób poprowadzić lekcje wychowania fizycznego jak też zachęcić i nauczyć dzieci do wyboru różnych form aktywnego odpoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Istotną role odgrywają też częste pochwały za nawet minimalne postępy w rozwijaniu sprawności fizycznej , stosując indywidualne oddziaływanie w stosunku do każdego dziecka. Dzieci muszą zrozumieć , że troska o „ruch” szeroko pojęty to troska o zdrowie własne , rówieśników w przyszłości ich rodzin i społeczeństwa. Młodzież często nie zdaje sobie jeszcze sprawy jak ważny w ich życiu jest rozwój sprawności fizycznej.

Badania i obserwacje

Badania i obserwacje Badania i obserwacje dowodzą, że istnieje u ludzi tendencja do wprowadzania się w stan oszołomienia w celu odczuwania niezwykłych doznań i przeżyć. W krajach rozwiniętych gospodarczo obserwuje się gwałtowny wzrost narkomanii, a ostatnio także farmakomanii i toksykomanii oraz toksykomanii nielekowych. Jak będzie wyglądać moda, czy też styl? Czy będzie miała miejsce tu uroda? Głównym powodem, a właściwie istotą tego zjawiska jest — jak się wydaje — chęć przejścia w inny świat przeżyć i doznań, spowodowanych wprowadzeniem do ustroju konkretnych środków odurzających. Należy przypuszczać, że szczególnie jednostki o mało stabilnej strukturze osobowej łatwiej popadają w toksykomanię i trudniej je z niej wyleczyć. Dotyczy to zwłaszcza społecznie niedostosowanych, w tym psychopatów niestałych i historioidalnych, którym narkotyk, lek lub inny środek toksyczny daje okazję do przeżycia czegoś niezwykłego. Ostatnio stwierdza się, że marihuana wyraźnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do uszkodzenia i zaniku mózgu. Badaniu radiologicznemu mózgu poddano 10 młodych narkomanów (średnia wieku 22 lata), którzy od 3 do 11 lat używali stale marihuanę i sporadycznie inne środki. Po wprowadzeniu powietrza do przestrzeni zawierających płyn mózgowo-rdzeniowy, stwierdzono, powiększanie się wspomnianych przestrzeni, co świadczyło o zaniku struktur mózgowych w obrębie płatów czołowych i kory mózgowej na dość znacznych przestrzeniach. Z badań wynika zatem, że uszkodzeniu ulegają najbardziej rozwinięte u człowieka — płaty czołowe, które związane są z rozwojem jego inteligencji i uczuć wyższych. Meskalina i psylocybina znane są od dawna jako środki halucynogenne. W Polsce są spotykane sporadycznie, jednak wraz z rozwojem turystyki zagranicznej nie można wykluczyć przemytu ich do kraju.

Saponiny

Saponiny Saponiny są to glikozydy o wysokim ciężarze cząsteczkowym, składającym się z cukru, do którego przyłączony jest triterpen lub steroid aglikonu. Wiele rodzajów saponin jest używane jako niejonowe środki powierzchniowo czynne, obniżające napięcie powierzchniowe roztworów wodnych, tworzą także stabilne piany. W kosmetykach mogą pełnić funkcję naturalnych emulgatorów. Związki te powodują również hemolizę (rozpad erytrocytów, przy którym następuje uwolnienie hemoglobiny), mają gorzki smak i są toksyczne dla zwierząt zimnokrwistych. To niezwykła moda, a zarazem osiągająca szczyty uroda. Ale jaki wpływ ma styl? Saponiny budzą zainteresowanie naukowców ze względu na ich właściwości biologiczne i charakter, ponieważ wiele leków roślinnych i ludowych przede wszystkim pochodzenia Azjatyckiego zawiera omawiane związki. Saponiny cieszą się wysokim zastosowaniem w przemyśle przede wszystkim kosmetycznym, a także w produkcji żywności. Saponiny możemy podzielić na trzy główne klasy zgodnie z ich struktura: triterpenowe, steroidy glikozydowe i alkaloidy steroidowe glikozydu. Ogromną paletę ekstraktów możemy zauważyć w kosmetykach naturalnych, ponieważ to właśnie one są w nich głównym źródłem substancji aktywnych. Efektywne działanie lecznicze roślin było zauważane i używane już od wieków, jednak wyciąg z rośliny może mieć zaskakująco wiele innych przeznaczeń na przykład w kosmetyce. Może to być działanie antyoksydacyjne, odbarwiające lub zabarwiające skórę, przeciwstarzeniowe, składniki zawarte w roślinach mogą pochłaniać promienie UV, łagodzić podrażnienia, działać antybakteryjnie, czy też pobudzać krążenie, działać złuszczająco czy tez nawilżająco na skórę.

Wspomaganie dietą pracy oczu

Wspomaganie dietą pracy oczu Jest wiele sposobów zewnętrznych na podrażnione oczy. Czy można jednak wspomagać je także od wewnątrz, w naturalny sposób, bez użycia leków? Zdecydowanie ułatwia to dobór odpowiedniej diety. Przy jej zastosowaniu szybko można zapomnieć o zaczerwienieniu i pieczeniu. Oczy są narażone na wiele drażniących czynników. Spaliny, pyły, długa praca przy komputerze mogą powodować dyskomfort, a nawet prowadzić do osłabienia wzroku. Krople mogą pomagać, jednak działają one w sposób doraźny. Trwałe wzmocnienie wzroku jest możliwe natomiast przy odpowiednim zbalansowaniu diety. W pierwszej kolejności należy wzbogacić posiłki w składniki zawierające witaminę A, jest ona antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki, które odpowiadają w dużej mierze za słabnięcie wzroku. Wspomaga także funkcjonowanie fotoreceptorów odpowiedzialnych za proces widzenia, a w połączeniu z witaminami C i E zapewnia trwałość naczyń krwionośnych znajdujących się w oku. W celu uzupełnienia tych składników należy jeść marchew, pomidory, warzywa kapustne, oleje roślinne, pestki słonecznika czy sezam. W diecie należy zadbać o odpowiednią ilość selenu, cynku, manganu i miedzi. Minerały te mają właściwości antyoksydacyjne, szczególnie ważny jest cynk, a możemy je znaleźć w rybach, jajach, owocach morza, orzechach i fasoli. Na jakość widzenia wpływa mają także antocyjany – czerwone, niebieskie i fioletowe barwniki owoców i warzyw, usprawniają one krążenie krwi i regenerują enzymy znajdujące się w oku. Dieta powinna być także uzupełniona o luteinę, zapobiega ona powstawaniu wad i chorób. Luteina działa jako swego rodzaju filtr chroniący oko przed promieniowaniem i jest składnikiem niemal wszystkich suplementów. Wprowadzenie do diety kilku produktów może wspomóc pracę naszych oczu, a także zachować ich zdrowie na długo.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek.

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.