Wpisy z wrzesień 2015

Olejki naturalne

Olejki naturalne Olejki naturalne składają się z kilkudziesięciu wymieszanych ze sobą substancji, które są obecne w esencji w danym stężeniu. Olejki eteryczne moga być wydobywane z różnych części roślin, na przykład z kwiatów, kłączy, kory, owoców, liści, drewna, czy też nasion. Większość wydobywanych esencji z roślin trafia na rynek spożywczy jako dodatki aromatyzujące i przyprawy, drugim z kolei odbiorcą jest przemysł perfumeryjny i kosmetyczny. Jak się ma tu styl, moda, czy też uroda? Wydobycie olejków eterycznych musi być dokładnie zaplanowane, ponieważ skład esencji zmienia się pod wpływem enzymów wydzielających się przy zrywaniu rośliny, dlatego niektóre z nich trzeba zrywać o świcie inne po południu, ważna jest także wilgotność powietrza i to z jakiej części byliny chcemy pozyskać ekstrakt. W kosmetykach naturalnych olejki eteryczne używane są nie tylko jako substancja zapachowa, ale ze względu na jego różnorodny skład mogą pełnić funkcje konserwujące, łagodzącą, antyseptyczną stymulującą, bakteriobójczą i wiele innych. W kosmetykach naturalnych instytucje certyfikujące dopuszczają nie tylko składniki niemodyfikowane pochodzące od roślin, ale także substancje wytwarzane przez zwierzęta. Takimi substancjami w kosmetykach naturalnych najczęściej są woski, czyli estry wyższych kwasów tłuszczowych i wyższych alkoholi jednowodorotlenowych. Mogą być one zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Woski są to substancje stałe, które po lekkim ogrzaniu uplastyczniają się, a po podniesieniu temperatury do pewnego stopnia rozpuszczają się. Najczęściej możemy spotkać w przyrodzie woski naturalne, które występują jako mieszanina estrów kwasów i alkoholi, ale także wolnych kwasów karboksylowych i węglowodorów. Woski w kosmetykach pełnią różne funkcje na przykład emulgatora, substancji działającej przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, konsystencjo twórczy, a także działa kojąco i natłuszcza skórę.

Historia pielęgnowania

Historia pielęgnowania Historia pielęgnowania urody jest taka stara, jak dzieje ludzkości. Dążenie do bycia pięknym i młodym towarzyszyło człowiekowi zawsze, czego dowodem są liczne przekazy dotyczące upiększania, pochodzące już z czasów starożytnych. Zachowanie atrakcyjnego młodego wyglądu stanowiło lekarstwo na naturalny strach przed przemijaniem i śmiercią, a także miało zapewniać powodzenie w życiu doczesnym. Na przestrzeni wieków zasady piękna ulegały licznym przeobrażeniom. Kanony urody uznawane przez świat starożytny niekoniecznie były atrakcyjne dl następnych pokoleń, jednak cel zawsze był ten sam – być pięknym i młodym. Szukano więc rozmaitych specyfików, cudownych eliksirów, których stosowanie miało być kluczem do osiągnięcia sukcesu – zachowania urody. To niezwykła moda, a zarazem osiągająca szczyty uroda. Ale jaki wpływ ma styl? Sposobów na poprawienie urody oraz zachowanie młodzieńczego wyglądu człowiek poszukuje nadal i to coraz aktywniej. Obserwując dzisiejszy świat, nietrudno odnieść wrażenie, że wygląd nigdy nie miał aż tak wielkiego znaczenia. Stał się jednym z ważniejszych wyznaczników statusu społecznego, daje także poczucie spełnienia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Obecnie, dzięki poznaniu budowy ciała i jego fizjologii, a także fizjologii starzenia i patomechanizmów powstawania różnych defektów kosmetycznych, przeobraziła się dziś w szeroką interdyscyplinarną naukę medyczną, której zadaniem jest modulowanie czynności organizmu na rzecz zachowania urody, czyli opóźnienia procesu starzenia. Wśród różnorakich określeń definiowanie zdrowia, z punktu widzenia edukacji zdrowotnej, na uwagę zasługuje podział na definiowanie profesjonalne i potoczne.

Witaminy

Witaminy W kosmetyce zainteresowanie witaminą C zawdzięczamy jej zdolnościom przeciwutleniającym, czyli jego umiejętnością do neutralizowania szkodliwego działania promieniowania UV. Jak się ma tu styl, moda, czy też uroda? Warta uwagi jest również zdolność tejże witaminy do regenerowania witaminy E. Witamina C działa także jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, zmniejsza podrażnienia skóry, ponadto wykazuje działanie lecznicze w obszarach objętych łuszczycą i wypryskami. Witamina C uważana jest jako środek przeciwstarzeniowy w kosmetykach. Aktywne formy witaminy C to ascorbic acid, ascorbyl palmitate, magnesium ascorbyl phosphate. Witamina E uważana jest w kosmetykach za ”osłonę” dla skóry, ponieważ ma zdolności do neutralizowania wolnych rodników. Witamina ta działa nawilżająco regeneruje zaczerwienienia oraz obrzęki skóry wywołane promieniowaniem UV. Witamina E swoją popularność zdobyła poprzez jej działanie odmładzające, czyli przeciwutleniające i nawilżające. Aktywne formy tej witaminy, które mogą występować w ekstraktach zgodnie z nazewnictwem INCI to na przykład ? tocoferol, ? tocoferol acetate, ? tocoferol sorbate. Kosmetyki, w których prowitamina B5 (pantenol), zdobyła popularność to przede wszystkim środki do pielęgnacji włosów, ponieważ witamina ta ma szczególne właściwości utrzymywania wilgoci, przez co włosy zdają się być bardziej odżywione i elastyczne. W kosmetykach używanych do pielęgnacji pantenol może zatrzymywać wodę w górnej warstwie skóry co powoduje, że działa on jao skuteczny środek nawilżający i zmiękczający skórę. Znany jest także ze zdolności do przyspieszania gojenia skóry.

Garbniki

Garbniki Garbniki są to substancje pochodzenia roślinnego występującego najczęściej w korze czy liściach bylin, mają one charakter polifenoli. Możemy wyróżnić dwie grupy tych związków, są to garbniki hydrolizujące i niehydrolizujące. Fitosterole to inaczej sterole pochodzenia roślinnego. W naturalnej formie występują jako wolne alkohole i estry tłuszczowe. Fitosterole pozyskiwane są z roślin w procesie ekstrakcji. Jak się ma tu styl, moda, czy też uroda? W kosmetykach sterole pochodzenia roślinnego są wykorzystywane jako naturalne emulgatory, środki kondycjonujące skórę, pielęgnujące włosy, zwiększające lepkość preparatów, chroniące naskórek, substancje zapachowe czy też jako przeciwutleniacze. Fitosterole możemy znaleźć prawie we wszystkich bylinach jednak znaczne ich ilości znajdują się przede wszystkim w roślinach oleistych takich jak sezam pestki dyni, słonecznika czy roślinach strączkowych. Poniżej na załączonym rysunku przedstawione są struktury chemiczne przykładowych fitosteroli. Bardzo ważną cechą każdego kosmetyku jest zapach, dzięki niemu kosmetyk staje się oryginalny i chętnie używany. W kosmetykach naturalnych najczęściej używanymi substratami kosmetyku, nadającymi woń są olejki eteryczne. Znanych jest około 1700 gatunków bylin, które wytwarzają przyjemny dla człowieka zapach, za unoszącą się woń z roślin odpowiedzialne są lotne substancje zwane olejkami eterycznymi. Skład olejków eterycznych jest bardzo różnorodny w esencjach możemy oddzielić kilka grup substancji są to na przykład terpeny, estry, alkohole, aldehydy, ketony, fenole, etery, węglowodory, każdy z tych związków odpowiada za nutę zapachową danego olejku eterycznego. W esencjach obecne są również substancje, które nie posiadają zapachu.

  • Kategorie

  • Portal

    Lato w pełni warto więc dobrać odpowiednią dietę. Niezwykle ważne żeby o tej porze roku zadbać nie tylko o odpowiednią ilość kalorii dostarczaną organizmowi, ale także o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie dieta śródziemnomorska, smaczna i jednocześnie dostarczająca ciału wszystkiego, czego potrzeba mu w upalne dni. Opiera się ona głównie na lekkich potrawach przygotowywanych na podstawie produktów nieprzetworzonych- warzyw, owoców i ryb. Dodatkowo bogata jest w mleko i przetwory mleczne. W czasie kiedy temperatury przekraczają 30 stopni warto zadbać o odpowiednie chłodzenie. Warto zamiast kawy sięgnąć po jogurt, który wspomoże trawienie, owoce, w szczególności arbuzy, melony czy pomarańcze, zadbają o odpowiedni bilans płynów, a dodany do obiadu czosnek poprawi krążenie krwi, a tym samym naturalnie schłodzi ciało. Dieta śródziemnomorska nie oznacza konieczności całkowitej rezygnacji z mięsa, musi byćono jednak odpowiednio dobierane. Zastąpienie wołowiny i wieprzowiny drobiem odciąży nasz żołądek. q switch nd yag laser

  • Wpisy

  • Dodatkowo taka dieta dzięki ograniczeniu tłuszczów dostarczanych do organizmu jest jednocześnie zdrowa i pozwala łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów. Niezależnie od diety konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów. Odpowiednim wyborem w takim przypadku będzie woda i soki. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się jakichkolwiek napojów zawierających pobudzającą nasz organizm kofeinę. Tak zbalansowana dieta ułatwi przetrwanie nawet najcięższego upału, a jednocześnie przyniesie dużą ulgę organizmowi.